Blue Crab – popis

 

Výzkum modrého kraba v SERC

Výzkumem modrého kraba, který je pro zátoku Chesapeake důležitý nejen jako dravec, ale i jako kořist, se zabývá mnoho vědců.

V SERC, hlavní vědec Anson (Tuck) Hines a zaměstnanci Estuarine Fish and Invertebrates Lab (Laboratoře pro ryby a bezobratlé v oblasti ústí zátoky) studují modrého kraba již několik let. Výzkumníci v SERC se například zabývají pohybem modrých krabů, jak moc se pohybují během dne; kde se krabi svlékají, když na většině území zátoky nejsou podmořské trávy; jak se samci navzájem ovlivňují a kde a kdy se krabi živí.

Kam jdou?

Studium kraba se může zdáti být jednoduchým, ale je tomu právě naopak. Jak můžete zjistit, kam se krabi v zátoce pohybují, když nevidíte ani na 30cm skrze vodní sloupec?

Výzkumníci v SERC jsou velmi tvořiví a přišli na několik metod, jak sledovat a zkoumat kraby v jejich přirozeném prostředí. Doktor Hines se svým spolupracovníkem Tomem Wolcottem ze státní univerzity v Severní Karolíně sestavil elektronické dálkové vysílačky, které jsou dostatečně lehké na to, aby se daly připevnit na záda kraba.

 

Na obrázku samec modrého kraba
s elektronickou dálkovou vysílačkou,
kterou výzkumníci v SERC
využívají k vysledování výskytu krabů.

 

Toto zařízení vysílá přes vodu v určité frekvenci signál podobný rádiovému. Vědci pak používají hydrofon a přijímač, aby signál zaznamenali. Takto se dozví, kde se krab nachází.

 

 

 

Anson „Tuck“ Hines vyhledává kraby
na řece Rhode s pomocí hydrofonu a přijímače.

 

 

V průběhu let byly přístroje zdokonaleny a výzkumníci je nyní používají k sledování pohybu krabů a jejich potravních návyků.

 

Více se o výzkumu krabů dozvíte na: blue crab research at the Smithsonian Environmental Research Center.

Zdroj: Smithsonian Environmental Research Center – www.serc.si.edu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..