Blue Crab – popis

 

Anatomie

Jedním ze způsobů, jak se o modrých krabech dozvědět více, je podívat se na jejich stavbu těla. Na vnější straně (zvenčí): plovací nohy (zadní nohy sloužící k plavání) a oční stopky… Vnější části modrého kraba jsou tvrdé. Je to vnější kostra. Zadní nohy vypadají jako pádla a říká se jim plovací nohy. Krabi mají také 6 kráčivých nohou a dvě klepeta. Díky plovacím a kráčivým nohám se krabi dokáží velice rychle pohybovat, chytit si potravu či utéci před predátory. A klepeta? Jestli jste už někdy byli štípnuti těmito korýši, tak víte, k čemu je používají. Když se krab cítí v ohrožení, rozšíří (natáhne) svá klepeta do obranné pozice.

Rovněž můžete vidět dvě oční stopky vyčnívající z přední části krunýře. Tyto oční stopky může krab v případě potřeby povystrčit a vidět tak nejen dopředu, ale i dozadu a na strany. Dále má dva páry tykadel, které krab používá k zachycení vibrací ve vodě a k odhalení kořisti či predátora. Klikněte na obrázek a uvidíte jak krab s jedním párem tykadel pohybuje.

Protože krunýř modrého kraba, jeho kostra, je tvrdá a neroste, musí krabi krunýř shazovat, aby mohli povyrůst. Tomuto procesu se říká ekdyze, neboli svlékání.

Na vnitřní straně (zevnitř): žábry, srdce a žaludek…

Uvnitř kraba jsou měkké části. Krabi, jako všichni korýši, používají žábry k dýchání ve vodě. Krabi rovněž mají žaludek a srdce, které pumpuje krvomízu tělem a zásobuje tak tkáně kyslíkem. Zákoutí a skuliny obsahují svaly, které pohybují klepety a plovacíma a kráčivýma nohama.

Samec nebo samice?

Jednoduchý způsob jak poznat rozdíl mezi dospělým samcem a samicí kraba je podívat se na spodní stranu a prozkoumat tvar břicha. Pohledem na břicho můžete vidět rozdíl mezi dospělými samci, dospělými samicemi a mladými samicemi.

Samec má břicho (nebo kryt) tvarovaný jako památník Washington Monument. Samice má zakulacené břicho, ve tvaru včelího plástu nebo Capitolu (budovy kongresu) ve Washington, D.C. Nedospělá samice kraba má břicho spíše ve tvaru trojúhelníku.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..