Blue Crab – popis

 

Svlékání

Když se krab zvětšuje, jeho vnější obal – exoskeleton – neroste a proto se krab pravidelně svléká a shazuje starý krunýř, aby mohl povyrůst. Tomuto procesu se říká svlékání.

 

Proces svlékání je ukázán na obrázcích vpravo.

Postup svlékání – obrázky a fota
od Alicia Young-Williams
(přečtěte si pravidla copyright)

Když je krab připraven na svlékání, praskne mu na zadečku krunýř a on z něj vyleze a vysvleče se z něj vycouváním. Krab před svlékáním se běžně označuje slovem „peeler“ (něco jako svlékač, striptér 🙂 )

 

Krabi se svlékají přibližně 27krát za život. Mladí krabi se svlékají velice často – zoea se svléká sedmkrát v rozmezí jen pár dní; ale s narůstajícím věkem se doba mezi svlékáním prodlužuje. Když krab dosáhne dospělosti, může u něj k dalšímu svlékání dojít až po několika měsících. Dostupnost potravy a životní podmínky mohou zpomalit proces svlékání.
Po shození starého krunýře (který se po svlečení nazývá „slough“ = strup, svlečená kůže) má krab dočasně měkký krunýř. Nový exoskeleton je sice již utvořený, ale je stále pořád měkký.
Po shození starého krunýře, zvětší krab svůj nový tím, že do svého těla načerpá vodu. Poté trvá asi 72 hodin (tři dny), než nový krunýř ztvrdne. Do té doby je krab velmi zranitelný a musí se skrývat před možnými predátory.

Stádia (stupně) svlékání

Cyklus svlékání probíhá v různých stupních či stádiích:

Obecně, první je „předsvlékací“ stádium (na obrázku tmavě modře a písmenko D), kdy se krab chystá do pár dnů svlékat.

Pak následuje samotné svlékání (či vyvlékání) – výměna krunýře (žlutě, písmeno E), které může trvat i několik hodin.

Poté je stádium po svlečení (vyznačeno světle modře, písmena A a B), během kterého krab zvětšuje svůj nový krunýř a vyhýbá se predátorům.

Poslední stádium je mezi jednotlivými svlékáními (na obrázku je to C), během něhož krab žere a zvětšuje svůj objem v tkáních pod exoskeletonem.

 

 

Jednotlivá stádia se dají rozlišit pomocí vnitřních i vnějších znaků. Obrázek níže ukazuje „žaberní hřebínek“ (strukturu kraba zevnitř) a plovací pádlo – nohu, která je viditelná zvenčí; obě místa mají během stádií svlékání jiný vzhled. „Žaberní hřebínek“ vypadá jako soubor peříček, která se třou o žábra a rozvádějí vlhkost z kraba přes žábry, aby byly vlhké a mohly tak přijímat kyslík.

Obrázek níže ukazuje jak „žaberní hřebínek“ a plovací pádlo (noha) mění svůj vzhled během cyklu svlékání. Na levo, během období mezi jednotlivými svlékáními, „peříčka“ obsahují tkáň. Směrem napravo, a tedy k samotnému stádiu svlékání, krab vtáhne tuto tkáň do svého těla z exoskeletonu, který vidíte jako tmavý (viz horní řada obrázků) či zbarvený (spodní řada) pásek.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..