Blue Crab – popis

 

Migrace

Modrý krab žije v celé zátoce Chesapeake, především v mělkých oblastech blízko moře, kde má dostatek potravy a mořských trav k ukrytí se před predátory. Postup jeho migrace je úzce propojen s jeho životním cyklem a skutečně začíná v momentě, kdy se modrý krab páří a kdy samice plavou k ústí zátoky, aby vypustily vajíčka.

Pojďme si projít cestu krabů po zátoce Chesapeake.

Páření v zátoce

Když je samice modrého kraba připravena se svléknout a transformovat tak do dospělého jedince, spojí se se samcem modrého kraba. Poté co shodí svůj krunýř a má tedy krunýř měkký, můžou se spářit. Páření probíhá v pozdním létě a na začátku podzimu v celé oblasti zátoky.

Cesta na jih

Po spáření, putují samice modrého kraba do jižních částí zátoky. Během této cesty oplodňuje samice vajíčka spermatem, které si uchovala po spáření. (Samice si může trochu sperma uchovat i na druhé tření, ke kterému může dojít téměř o rok později). Poté, v listopadu a prosinci, uvolní svou snůšku vajíček poblíž ústí zátoky.

Plovoucí larvy u ústí zátoky

Larvy modrého kraba neumí plavat a tak se prostě vznáší ve vodě a proudech oceánu. Zoea – první stádium larvy – se vznáší v oceánu poblíž ústí zátoky. Po čtyřech až pěti týdnech, kdy se ze zoey stane megalopa, jsou megalopy unášeny proudy a přílivem zpět do zátoky.

Juvenilní krabi plavou zpět nahoru

Z megalopy se vyvine mladý krab a ten je už schopen lézt a plavat. K migraci do horních částí zátoky využívají mladí krabi proudů, mělkých oblastí a podmořských travin.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..