Blue Crab – popis

 

Životní cyklus

Modrý krab začíná svůj život jako malinkatá zoea, která se vznáší v oceánu. Během dorůstání do stádia megalopy plují krabi zpět do zátoky Chesapeake, kde dospívají a z mladých krabů se stávají dospělí jedinci. Životní cyklus modrého kraba je úzce propojen s jeho způsobem migrace. Podívejme se blíže na stádia života u modrého kraba.

Na začátku.

Dospělé samice modrého kraba migrují do ústí zátoky Chesapeake, aby vyprodukovaly vajíčka. Samice produkují 800 000 až 8 000 000 vajíček v závislosti na jejich velikosti.

Oplodněný krab
(samička s vajíčky)

Modrý krab: vajíčka

Vajíčka – rané stadium
(Photo by Alicia Young-Williams)

Modrý krab: vajíčka

Když larvy dosáhnou určité stupně vývoje, vajíčka prasknou a larvy – nyní zvané zoea – jsou vypuštěny do vody.

Vajíčka – pozdní stádium
(Photo by Alicia Young-Williams)

První larvální stadium: Zoea

Vajíčka se vylíhnou do prvního larválního stádia zvaného zoea. Zoey jsou příliš malé na to, aby plavaly a tak se prostě jen vznáší ve vodách oceánu, kde se živí fytoplanktonem. Po čyřech až pěti týdnech vznášení se v oceánu se ze zoey stane megalopa – druhé vývojové stádium. Zoea se sedmkrát transformuje, než se z ní stane megalopa.

Zoea – první larvální stadium
(Photo by Alicia Young-Williams)

Druhé larvální stádium: Megalopa

Megalopa vypadá trochu jako přechod mezi krabem a humrem. V této fázi je krab stále ještě příliš malý a slabý, aby plaval. Je nesen proudy zpět do zátoky. Megalopa je žravá a živí se jiným zooplanktonem. Tohle larvální stádium trvá pouze týden. Po týdnu megalopa přechází do prvního stádia dospělce – stává se z ní malinkatý nedospělý krab. K tomuto přechodu dochází zhruba po 45 dnech od vylíhnutí vajíček.

Megalopa – post larvální stádium
(Photo by Alicia Young-Williams)

Juvenilní krabi

Mladí krabi jsou malí, ale umí plavat anebo se procházet po bahnitém dně zátoky. Dále migrují do zátoky podél mělkých oblastí a jako úkryt používají mořskou trávu. Ukrytím na dno do těchto podmořských trav může krab uniknout před většími kraby a jinými predátory.

První krab
(Photo by Alicia Young-Williams)

Dospělí krabi

Juvenilní krabi se stávají dospělými po 12 až 18 měsících. Když mladé samice dosáhnou dospělosti, nastane pro ně čas vytvořit další generaci modrých krabů. Po spáření putují dospělé samice se snůškou vajíček k ústí zátoky.

Dospělí samci k ústí nemigrují. Zůstávají v řekách a přítocích zátoky. Přes zimu se stěhují do hlubších vod, kde teploty nekolísají tak moc jako v mělčích oblastech. Krabi se zahrabou do bahna a zpomalí svůj metabolismus po dobu hibernace.

Krabi hibernují celou zimu a žere jen občas. Když se zátoka začne na jaře ohřívat, krabi jsou opět aktivní a přesouvají se do mělkých řek, přítoků a přílivových a odlivových mokřin.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..