Blue Crab – popis

 

Páření

Modrý krab se páří na začátku léta a na podzim. Krabi se mohou spářit jen v případě, že se samice právě svlékla a je její krunýř ještě měkký.

Samice kraba se stejně jako samci svlékají několikrát, aby mohly povyrůst, ale důležité je především svlékání při přechodu do dospělého stádia. Nedospělé samice, které při dalším svlékání dosáhnou dospělosti, totiž vylučují ze svého těla chemikálie, aby přilákaly samce z okolí.

Samci mohou mezi sebou o samici bojovat. Během nevšedního pářícího rituálu stojí samec kraba na špičkách svých kráčivých nohou a za pomoci plovacích nohou se kolébá ze strany na stranu.

Pokud dospívající samice samce přijme, oba se spojí a tzv. „zdvojí“. Po následující jeden až dva dny nosí samec pod sebou samici, dokud není připravena se svlékat.

Když se samice začne svlékat, na chvíli se od sebe oddělí, ale hned jak shodí starý krunýř, krabi se opět spojí a začnou se pářit. Fotka níže ukazuje pářící se kraby a prázdný krunýř samice nalevo.


Poté co samice shodí svůj krunýř (nalevo), spojí se samec a samice, aby se spářili.

Krabi se páří i několik hodin; záleží to na podmínkách. Samice si uchovávají sperma ve váčku do té doby, než jej použijí k oplodnění vajíček později téhož roku, obvykle během podzimní migrace k ústí zátoky. Obrázky níže ukazují pohled na pářící se kraby zepředu a zezadu.


Pohledna pářící se kraby zepředu a zezadu.

Po spáření zůstávají krabi spolu a samec kolébá samici, dokud jí znovu neztvrde krunýř. Podle výzkumníků v SERC, dělá toto samec, aby ochránil své spermie a samice se nemohla znovu pářit. Výzkumníci totiž zaznamenali, že některé samice, které byly opuštěny dříve než jim krunýř ztvrdnul, se pářily podruhé.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..