Blue Crab – popis

 

Potravinový řetězec

Modrý krab je důležitým článkem v potravním řetězci zátoky Chesapeake. Jsou nejen predátory, ale i kořistí pro jiná zvířata a lidi. Protože hledají potravu převážně na dně, nejraději se živí škeblemi (mlži), které dokonce vyhrabávají z bahnitého a písečného dna zátoky.

Modrý krab se rovněž živí jinými živočichy, například rybami, červy, korýši (např. krevetami, vilejši, bahenními kraby) i jinými modrými kraby. Někteří si myslí, že když je potravy nedostatek, stává se krab mrchožroutem a je ochoten a schopen sníst cokoli: rostliny a živočichy, živé nebo i mrtvé.

Ústřicemi se modrý krab obvykle neživí, protože je pro něj příliš obtížné otevřít jejich lasturu. Ale rádi hledají kolem útesů s ústřicema jiné ryby a bezobratlovce.

Modrý krab je ale také kořistí pro jiná zvířata, jako například ryby, ptáky a někdy dokonce i jiné modré kraby. Když se modrý krab svléká, je jeko krunýř měkký a tím je více zranitelný a ohrožený jinými predátory. Menší krab s tvrdým krunýřem je pak tak schopen ulovit a sníst i většího kraba, který má zrovna krunýř měkký.

První měsíc tráví modrý krab mezi planktonem a v tomto období je velmi snadnou kořistí pro škeble, ústřice, sledě, ančovičky a vilejše.

Jelikož má krab velké množství predátorů (včetně jiných modrých krabů), je pro něj shánění potravy neustálým dobrodružstvím.

Klikněte na obrázek níže a koukněte na krátké video žeroucího se kraba. Krmí se škeblí (zvanou Macoma) s měkkou ulitou. Modrý krab nemá žádné potíže s rozlomením ulity a snězením škeble.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..