Blue Crab – popis

Modrý krab je známý obyvatel „Chesapeake“ zálivu (u Virginie a Marylandu, USA). Když přijíždíte do této zálivové oblasti, je těžké si nevšimnout toho počtu restaurací, které nabízejí krabí karbenátky nebo jiná lahodná jídla z krabů.
Modrý krab je nejenom slavný, ale je to v tomto zálivu i důležitý zdroj financí a klíčový prvek v potravinářství.

 

Ale kolik toho opravdu o modrých krabech víme, kromě toho jak vypadají na talíři? Kde jsou modří krabi právě teď? Jak rychle rostou? Jak dlouho žijí? Pročtěte si tuto stránku a budete o modrých krabech vědět více.

Co znamená jejich jméno?

Je krab modrý opravdu modrý? Ve skutečnosti jsou všichni dospělí modří krabi tmavě zelení na zádech a bílí vespod. Tak jak je to tedy s tou modrou? Modrý krab se jmehuje modrý kvůli tomu, že samci mají horní stranu svého největšího klepeta výrazně modrou barvu. Samičky tak modré klepeto nemají, ale místo toho mají jejich klepeta červené konečky.

Odborný název modrého kraba, Callinectes Sapidus, je pro samce i samičky mnohem přesnější.
Callinectes – znamená „krásný plavec“ a modrý krab je vskutku dobrým plavcem. Modrý krab patří do čeledi Portunidae a jedna věc, která v této čeledi odlišuje tyto kraby od ostatních je, že všichni „portunids“ mají zvláštní pár plovacích nohou.

Sapidus – znamená chutný nebo pikantní. Takže odborný název modrého kraba, Callinectes Sapidus, znamená „krásný plavec, který dobře chutná“. To není vůbec špatný název pro tak chutného plavce.

Tohle je systematická klasifikace modrého kraba (zařazení do zoologického systému):

  • Říše: Živočichové
  • Kmen: Členovci
  • Třída: Korýši
  • Řád: Desetinožci
  • Čeleď: Portunidae
  • Rod: Callinectes
  • Druh: sapidus

POZOR: Použití obrázků z tohoto webu…
„Čestné použití“ těchto fotek je dovoleno, to znamená, že můžete obrázky použít pro své osobní nebo nekomerční vzdělávací účely za předpokladu, že uvedete Smithsonian Environmental Research Center a fotografa (pokud je uveden) v textu anebo u titulků, legend, nadpisů a popisků, které jsou spojeny s obrázkem. (Jména fotografů jsou uvedena s miniaturami.) Komerční užití těchto fotek je omezeno, vyhrazeno. Abyste mohli obrázky použít v publikacích, knihách, článcích, buletinech, nebo denním tisku, musíte mít povolení SERC. Pro získání kompletních informací týkajících se copyrightu si přečtěte pravidla a podmínky.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..