Akvárium

Základy chovu kraba

watch full Dog Years movie online

 

Akvaterárium

AkváriumNež přejdeme k samotnému chovu, je třeba se pozastavit nad tím, co k takovému chovu budeme potřebovat. Základem je samozřejmě akvaterárium!
Jeho velikost není nikterak dána, avšak je dobré, aby se jednalo o akvárium minimálně 30-ti litrové a už teď vězte, že čím větší – tím lepší. (O tom se přesvědčíte až časem, když jej budete chtít dovybavit různými doplňky. Každý chovatel ví, že každé akvárium je malé ???? .)

Nejdůležitějším a prvním pravidlem, podle kterého je při chovu kraba potřeba se řídit je to, že krab potřebuje jak „bazén“ – vodní část, tak i „souš“ – suchý terén. Proto už já tomu neříkám akvárium, ale akva-terárium. ???? Při vybavování je pak třeba myslet na to, aby se jak na suchu, tak i ve vodě nacházela nějaká skrýš, ale o tom dále… Poměr voda – souš by měl být přibližně 2:3. Někteří chovatelé rozdělí rovnou akvárium skleněnou tabulkou přilepenou uvnitř akvária příslušným lepidlem, avšak já osobně to takto nedělám, i když jsem v prvopočátcích takový záměr měl. Voda v takovéto oddělené části se sice lehce vyměňuje, ale na druhou stranu – není nad to tu souš občas „spláchnout“. A jak pak tu vodu dostat pryč? Proto já raději odděluji souš od vody nějakými většími kameny, které však musí být takové a tak umístěny, aby s nimi krab nepohnul! (Někdy by jste se divili, jakou má sílu!) ????

Písek s vykopanou dírouČást souše je možné udělat z kamenů, štěrku, písku či dokonce hlíny. Samozřejmě, že nejlepší je písek nebo hlína, protože dovolí krabovi v něm hrabat a kopat a tvořit si skrýše přesně tak, jako zvyklý v přirozeném prostředí. Také to vypadá dost dobře a pokud má krab dosti velký prostor, dokáže vykopat zajímavé tunely a pokud se na něj nějaký sesype tak věřte, že se z toho dokáže vyhrabat. Je třeba si však uvědomit, že na mokrého kraba vylézajícího z vody se písek a hlína lepí a při cestě zpět do vody se dostane tam, což není žádoucí… A potom čištění. Myslím písku. Jak jsem se již přesvědčil sám na vlastní kůži – písek není na věky, ba ani na měsíce… ???? Krab má totiž tendenci schovávat si nějaké dobroty na později a když si takhle do písku zahrabe třeba kus ryby… Nemusím pokračovat, že? ???? Na druhou stranu kameny a štěrk (nějaký jemnější, tak 2-4mm) to je jiná. Sice to nedovoluje krabovi tolik hrabat a stavět, ale je to velice praktické a v akvateráriu vydrží dlouhou dobu s tím, že se dá dobře proplachovat.

Dekorační kamínkyCo se vodní části akvaterária týče, zde je volba jednoznačná – opět jemný štěrk na dně v 1-2cm vrstvě a kameny. Ten štěrk může být samozřejmě různý, např. říční avšak krab suchozemský se svou modrou barvou krunýře a oranžovými nožičkami nejlépe vyjímá na štěrku bílém, nemluvě o tom, že bílý štěrk se dobře čistí (hned je vidět kdy je čistý a kdy ještě ne ;)). Písek na dně – to si nedokážu představit. Můj názor – běhající krab by jej dost hodně rozvířil a voda by byla co chvíli kalná.

Filtr AT-F301Nutnou výbavou akvaterária je filtr. Čistota vody je pro kraby důležitá a dá se to řešit i častou (co 2 až 3 dny) výměnou vody, ale to by Vás určitě přestalo brzy bavit… ???? Nehledě na to, že krab potřebuje mít svůj klid a taková výměna vody mu toho klidu moc nedopřeje. Ba naopak – způsobuje mu to stres, který může vést až k tomu nejhoršímu…
Voda použitá do akvaterária musí být vždy odstátá. Beru samozřejmě to, že jí neopouštíte z vodovodního řadu. Sami víte, jak moc chlóru někdy obsahuje a ten je třeba nechat vyprchat a to alespoň 24 hodin! Měla by mít pH mezi 6 až 8, ale není to podmínkou. V podstatě žádná další úprava vody není třeba, o chemické už ani nemluvě. Teplota tak akorát, něco kolem 25° až 28° Celsia. Krab sice vyšší či nižší teplotu snese, ale ta náhlá změna nemusí působit dobře na jeho zdraví. Někteří píší o přidání kuchyňské soli do vody. Já toto nedoporučuji, protože není jasné, kolik soli dát, aby jsme jí „nepřesolili“. ???? A nakonec – píšu zde o krabu suchozemském – sladkovodním. Samozřejmě, že u mořských či jiných druhů toto může být nutnou podmínkou! Pak se řídíme stejně jako při přípravě mořské akvarijní vody.

Co dále dodat k akvateráriu? No další důležitou věc! Akvaterárium je potřeba pořádně zabezpečit!!! Krabi jsou totiž skvělí lezci a „šplhouni“! Akvaterárium je třeba shora přikrýt (případně i zatížit), protože takový utíkající krabík Vám dokáže např. po kabelu od filtru či topítka krásně vyšplhat až k okraji a… Nepřejte si ho pak nahánět po obýváku… Neuspěli by jste! A navíc – Váš utečenec by to opět nemusel přežít… ???? Doplním jen, že ideální je originální kryt na akvária, který je vybaven větrací mřížkou. Nemáme-li takový kryt, může stačit tabulka skla či plexiskla ale pozor na větrání a pozor na větší škvíry ať krab přece jen neuteče.
Již méně důležitou součástí akvaterária je teploměr. Alespoň pro začátek vřele doporučuji, aby jste získali přehled o tom, v jakém prostředí Váš svěřenec žije.

 

4 komentáře u „Základy chovu kraba“

  1. prosimte mi krabi zemřeli a nevim proč , jsou nafouklí a puklí vypadaji facht hrozne diky

  2. 😮 Tak to vypadá, že se svlékali a nějak to nedokončili. :sigh:
    Založ ve fóru nové téma (dotaz) a můžeme se o tom pobavit více…

  3. mám kraba ale ješte se nesvlékal zajímalo by me kdy se svlékne ??!telíčko je velké cca 5až7 cm je to sameček…ale ani nevím kolik mu je jak to zjistím????

  4. Být tebou, tak svůj dotaz napíšu do fora a né jako komentář k článku…. 🙁
    Tam ti má možnost odpovědět každý, kdo sem chodí!!! 😛

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..