Evzik_1.jpg

Krabárium Evžena

Evzik_1.jpg

Jak jsem se dostala ke krabům?

Ke krabům jsem se dostala naprostou náhodou. 27.8.2004 jsem byla s rodiči v Hornbachu a v oddělení akvaristiky měli vystavené krabi Cardisoma Armatum. Bylo jich tam asi kolem 20, byli moc zábavní, tak jsem se rozhodla, že chci mít doma taky jednoho takového.
S rodiči mi to dalo trochu práce je přesvědčit, ale nakonec souhlasili. Při výběru mě zaujal pouze jediný, seděl přímo uprostřed akvária na kameni a dělal při tom obrovské bubliny. V tu chvíli bylo jasné, že to je ten pravý, dostal jméno Evžen a od té doby je miláčkem rodiny 🙂 Když jsme si ho dovezli domů, nevěděli jsme kam s ním.

Úplně první akvaterárium dostal po našem želvákovi, který měl v tu dobu nové terárium. V tu dobu měl šířku karapaxu 5 cm.

1. Akvaterárium bylo velice malé 46×29 cm, výška akvária byla 30 cm, štěrk tvořil 2:3 z celého akvária, zbytek měl dolité vodou. Časem jsme mu pořídili keramickou boudičku. Svítilo se mu pouze obyčejnou žárovkou. Z této verze nemám žádnou fotku. V dobu, kdy jsem si ho pořídila, jsem nikde nenašla informace o chovu krabů, odborná literatura se nikde neprodávala a ve zverimexu s krabi zkušenosti neměli. Chov kraba byl tedy naprostou improvizací, na jídlo dostával všechny druhy ovoce a zeleniny, maso, játra, ryby. Na všechno si zvyknul, dokázal se rychle přizpůsobit. Teplotu vody ani vzduchu jsme neměřili ani nepřitápěli.


2. Akvaterárium prošlo nejvíce změnami. Byl to nápad mého táty. Akvaterárium se skládalo z 2 částí a to ze souše, která tvořila 2/3 a měřila 45x30x30 a vody, která měřila 20x30x30. Přechod mezi vodou a souší měřila 10 cm, takže mohl kdykoliv přelézt ze souše do vody. Bylo tak vymyšlené, kvůli snadnému čištění vody, kterou měl docela brzy zakalenou (cca 4-5 dní). Tím pádem se čistila pouze voda a souš se nemusela čistit tak často, většinou 4x do roka. Na souši měl keramickou boudu průchozí ze dvou stran, kterou má do teď akorát nadstavenou sádrou, aby do ní mohl snadno vlézt, protože roste, jako z vody:) Dále tam měl pár kořenů a kamenů. Ve vodě měl také keramickou boudu a jeden kámen na snadnější přelézání mezi vodou a souší. Jak na souši, tak ve vodě měl štěrk. Zádní a boční stěny měl polepené tapetou. Akvaterárium nebylo ničím zakryté, svítila jsem mu zářivkou Repti Glo 5.0 UVB. Tohle to akvaterárium měl až do doby, kdy vyrostl o tolik, že mu hladina vody 8 cm nestačila. Později jsem musela dát ze shora plexisklo, protože mi několikrát utekl.


3. U třetího akvaterária byla změna pouze ve vodní části, kterou jsem nechala zvětšit na 30x30x30 a přelez mezi souší a vodou zůstal 10 cm. Plexisklo jsem vyměnila za pletivo, které stejně nepomohlo a muselo být zatížené knihami, protože stále utíkal.

Evzik_01.jpg


4. U čtvrté a zatím finální verze mého akvaterária jsem nechala zvětšit také jen vodní plochu, která zůstala 30x30x30, ale přelez měří 16 cm, kvůli tomu, aby měl větší hladinu vody, která má 12 cm. Do akvária vleze 20 litrů vody, ale dávám mu jen polovinu, čili 10. Do těch 10 litrů dávám cca 2 polévkové lžíce mořské soli. Vodu měním jednou týdně. Zespodu pod akvateráriem jsem dala dřevěnou desku a vypodložila jsem ji polystyrénem, abych zamezila úniku tepla, a pod vodní plochu jsem koupila topnou rohož Ultratherm o rozměrech 25,5×27,4 a výkonu 13,5W. Protože jsem nesehnala topná tělíska, která by se mu tam vlezla, a měla jsem strach, že by se mohl o něj zranit. Topnou rohoží mu topím na 26 stupňů. Do vody jsem umístila vodní filtr a vzduchovač, který se mu velice líbí. V keramice mi máma udělala větší boudu do vody, protože se už do té staré nevlezl. Nadstavená suchozemská bouda také nestačila a tak jsem ji nadstavila ještě o něco víc. Ze shora jsem dala dřevěnou desku, do které jsem vyřezala otvory jak na světlo, tak na vzduch. Těmi otvory opět několikrát utekl a tak jsem ze spodu toho dřeva dala pletivo, což se Evžovi moc líbí a chodí po tom jako netopýr :).

Evzik_Pohled_zvrchu.jpg
Pohled zvrchu

Evzik_pohled_zvrchu_bez_deklu.jpg
Zvrchu bez deklu
Evzik_pohled_zepredu.jpg
Zepředu
Evzik_vodni_cast.jpg
Vodní část
Evzik_sous.jpg
Souš
Evzik_dekl.jpg
Dekl
Evzik_bouda.jpg
Bouda
Evzik_netopyr_1.jpg
Netopýr 1
Evzik_netopyr_2.jpg
Netopýr 2

Krmení

Krmím ho jednou někdy dvakrát denně podle jeho potřeby. Dostává prakticky všechny druhy ovoce a zeleniny, syrové maso jak vepřové, tak kuřecí i rybí. Občas mu dám i játra. Jako doplněk stravy dostává sušené červi a krevety, občas mu koupím nějakou vodní rostlinku, kterou nejdříve roztrhá a potom sní. Potom jsem sehnala granule pro krabi Crayfish od firmy Dajana Pet. Sem tam mu koupím vločky pro rybičky.

Chození na procházku 🙂 :

Jelikož bydlím v rodinném domě se zahradou, tak s Evžikem chodím v létě na zahradu na procházku, kde je v ohrádce se želvami, se kterými si strašně moc rozumí. Jelikož nemám ohrádku nějak vysokou, tak z ní prakticky pokaždé uteče, ale nikdy ne nikam moc daleko, protože má rád společnost a chce být středem pozornosti. Letos projde venkovní výběh velkou rekonstrukcí, kde bych mu chtěla udělat část, kde bude mít písek na zahrabání, vodní plochu na koupání a mnohem větší prostor pro jeho „procházky“ :). Samozřejmě jak mu výběh dokončím, opět přidám pár fotografií.

Evzik_1.jpg Evzik_2.jpg Evzik_3.jpg Evzik_4.jpg Evzik_5.jpg Evzik_6.jpg Evzik_7.jpg Evzik_8.jpg Evzik_9.jpg Evzik_10.jpg Evzik_11.jpg Evzik_12.jpg Evzik_13.jpg Evzik_14.jpg Evzik_15.jpg Evzik_16.jpg Evzik_17.jpg Evzik_na_vandru_1.jpg Evzik_na_vandru_2.jpg Evzik_na_vandru_3.jpg Evzik_na_vandru_4.jpg Evzik_na_vandru_5.jpg Evzik_na_vandru_6.jpg Evzik_na_vandru_7.jpg Evzik_na_vandru_8.jpg Evzik_na_vandru_9.jpg Evzik_vystavka.jpg


Evženek letos oslaví své 5. narozeniny, na které se strašně moc všichni těšíme. Za tu dobu co ho mám, se mi už 7x vysvléknul. Po každém svlečení vyroste o půl centimetru. Teď mu karapax měří 8,5 cm, a když se natáhne tak i s nohama měří přes 35 cm. Je to takovej můj malej obr. Evžik si při druhém vysvlíkání ulomil levé oko, které mu nedorostlo, a při třetím svléknutí si ulomil pravé klepítko, které mu při 5 svlečení dorostlo

…Aleachim a Evženek…

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..