Fiddler Crab – popis

Výzkum kraba houslisty

Houslisté jsou každý den nejvíce aktivní během odlivu. Neustále mávají, bojují, namlouvají se, krmí se, anebo uklízejí kolem svých doupat. Shromažďování dat o tomto krabovi je velice jednoduché, protože se vyskytuje ve velkých počtech. Je snadné je pozorovat, a to jak dalekohledem tak pouhým okem. Rovněž snadné je je chytit a označit. Také mohou být jakoby „obklíčeni“ síťkou vtlačenou do nánosu ústí řeky. Jsou to ideální živočichové k experimentálnímu výzkumu.

 

Samice mají mladé každý měsíc (dva týdny trvá inkubace a krmení) a samci jsou schopni se pářit prakticky každý den, díky tomu je snadné nasbírat data o jejich páření. Boje jsou běžné jak mezi samci, tak mezi samičkami. Velmi zřídka ale samci bojují se samičkami nebo kradou jejich doupata. Proč ne, to ovšem netušíme. Nejlepší na zkoumání tohoto kraba v terénu. Je to tak, že strávíte většinu času v příjemné tropické oblasti, sedíte na pláži a přitom získáváte velké množství údajů. Jste sice omezeni přílivy a odlivy a můžete tak sbírat data pouze maximálně šest hodin, ale to určitě nevadí. Napadá mne pouze jedna nevýhoda. Nemůžete sledovat následné generace, ani měřit úspěchy potomků, protože kraby spláchne moře a mohou se znovu objevit na kterémkoliv z okolních ústí řek podle toho, jaké jsou zrovna proudy (což znamená, že populace není nikdy izolovaná). Je snadné potomky po vylíhnutí chytit, ale je velmi obtížné je chovat v laboratoři.

Po celém světě existuje 100 různých druhů kraba houslisty. Všechny patří do druhu Uca (houslista), čeledi Ocypodidae, řádu Decapoda (Desetinožci). V Austrálii je přibližně 20 druhů, z čehož 11 je endemických (místních). Devět druhů se vyskytuje v oblasti Darwina:

  • Uca capricornis
  • Uca elegans
  • Uca flammula
  • Uca signata
  • Uca hirsutimanus
  • Uca seismella
  • Uca polita
  • Uca dampieri
  • Uca mjoebergi

My jsme se hlavně zaměřili na a zkoumali druhy Uca Mjoebergi, Uca Capricornis a Uca Dampieri. Všichni jsme behaviorističtí ekologové. Studujeme páření, boje, signalizování (dávání znamení) a ekologii krabů houslistů v jejich přirozeném prostředí. Náš výzkum zahrnuje pozorování i experimenty.

Zde jsou čtyři příklady toho, co děláme:

Proces výběru partnera

Zejména se zajímáme o průběh výběru partnera. U mnoha zvířecích druhů se ukazuje, že samice má silné vrozené preference, co se týče páření. Ty se mohou projevit i v laboratorních podmínkách, kdy je samici dána možnost jednoduchého výběru mezi různými signály. V přírodních podmínkách je ovšem její výběr mnohem komplexnější a složitější. Samice mohou být pod tlakem a ten jim zabrání projevit své preference. Existuje mnoho omezení, která mohou bránit samicím vyjádřit své preference. Jejich svobodná volba může čelit dočasným nebo pevným omezením. Konečný výběr samic může ovlivnit nebezpečí predace nebo kvalita zdrojů (zásob). Podobně i změny v sociálním prostředí, jako jsou soutěže mezi samci, stupeň samčích feno typických variací a akční schopnost samců pářit se, mohou mít vliv na samice při výběru partnera. Značná část výzkumu kraba se soustředila na biotické (živé) a abiotické (neživé) faktory, které určují, na jaké úrovní jsou samice schopny vyjádřit své preference. Nedávno jsme se spojili se Stephenem Simsem, který pro nás sestavil robotické kraby. Díky tomu teď můžeme vést experimenty zaměřené na výběr samic, kdy samici nabídneme dva robotické samce. Tito samci se liší ve stupni mávání, velikosti klepet, rychlosti mávání, barvě klepeta, nebo v jakémkoli jiném faktoru, který chceme ovlivnit. Tyto experimenty nám pomůžou ukázat, co přesně vede samice k výběru jejich budoucího partnera.

Podvodné signalizování

Při komunikaci mezi zvířaty platí, že signály, které zvířata používají, dávají jasné, přesné a pravdivé informace. Někteří jedinci ovšem používají podvodné signály, které poskytují nepřesné informace. Díky tomuto „podvádění“ mohou tito jedinci přilákat partnera či zastrašit konkurenta. Při vysílání pravdivých signálů by se jim toto nemuselo tak snadno povést. Někteří krabi houslisté těchto falešných signálů využívají. Krabi si mohou schválně zmrzačit své velké klepeto a svlékáním vygenerovat nové klepeto. U většiny druhů krabů je vygenerované klepeto identické s původním. U některých druhů je ovšem toto klepeto odlišné. Chybí mu například zuby, nebo má méně svalové hmoty a jemnější prsty. Samci očividně regenerují rychle své klepeto do stejné délky, jakou měl původní, ovšem jde o „levnější verzi“. Tato verze je sice méně účinná jako zbraň, ovšem lehčí a tak se s ní snadněji mává. Regenerovaný dráp tedy působí jako účinný vizuální „blaf“- vypadá jako účinná zbraň a může tak být preferován samicemi.

   

Boje mezi sousedy a cizinci

Krab houslista využívá své větší klepeto při bojích. Ti, co mají nějaké území, bojují s cizinci, kteří se jim pokouší jejich teritorium ukrást. Také bojují i se sousedícími kraby, aby tak vyjednávali o vymezení hranic teritorií. Cizí krabi představují větší hrozbu než sousedící krabi, protože prohra s cizím krabem znamená ztrátu celého teritoria, kdežto prohra se sousedem znamená pouze zmenšení vlastního teritoria. U jiných zvířat jsou boje s cizinci i se sousedy považovány za zkoušku síly, kdy nejsilnější samec s největší pravděpodobností vyhraje. Je zvláštní, že u krabů „podfukářů“ je to zcela jinak. Boje mezi sousedy nejsou ukázkou hrubé síly. Naopak se zdá, že krabi využívají agrese jako jakéhosi trestu proti neoprávněně zasahujícím sousedům. Boje znamenají pro souseda ztrátu času a energie. Agresí mohou krabi snížit pravděpodobnost, že se soused opět vrátí na bráněné území. Je-li tomu opravdu tak, pak se boje mezi sousedy a s cizinci od základu liší. Zatímco cizinci mohou bojovat, aby vyhráli, sousedi se spíše snaží druhého sekýrovat, aby respektoval hranice mezi teritorii, a ne ho pobít.

Krab houslista je úžasný malý tvor. Je zábavné jej sledovat a jednoduché jej studovat. Opravdu jsou to zajímaví tvorové. Je s podivem, že je nestudují všichni biologové. Jsou mnohem lepší než ptáci, savci, ryby nebo hadi.


Ve zbývajícím textu originálního článku jsou pojednání o možnosti zapojení se do výzkumu tohoto kraba a do projektů zaměřených na tento druh (určeno pro studenty). Pokud tedy máte zájem, pokračujte odkazem zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..