Přestavba akvária

  • Toto téma je prázdné.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 17)
  • Autor
    Příspěvky
  • #289
    BigO.Henry
    Člen

    Napadlo mě asi před 3dny jak v létě předělám akvaterárko…Mám doma obrovský kus polystyrénu(rozměry od oka výška 30cm, šíře 80cm a délka určitě přes metr..). Z toho bych udělal obdélník o rozměrech 100x20x40 (akvárko mározměry 100x40x40). Z tohoto obdélku bych pak vytvaroval souš spolu s vodopádem jako vývod od filtru. Vzhledem k tomu, že se jedná o tak velký kus polystyrénu, mohl bych filtr a topítko schovat pod něj, kde bych na jeho zadní straně vydlabal určitou část… Jenže by takhle souš nejspíš plavala. Teď otázka na Suma:) Jak je ten polystyren s piskem a lepidlem, je to taková zátěž, aby to neplavalo?? Pak mě jedině napadá přilepit to na silikon, ale to by se muselo po každé znovu přilepovat. Možná nej řešení, aby to nepůsobilo tak plasticky a jednobarevně,tak tam zapustit nejaké kameny a ty přilepit na silikon…

    Čištění akvárka by bylo potom fakt jednoduché. Jenom by se vyndala celá souš najednou a trochu štěrku, který by byl jako dno ve vodě…

    Co na to říkáte?? Myslíte že je to dobrý nápad?

    Když jsem šel na Sumovu stránku, tak koukám že tam má přestavbu číslo 2. Nestačil jsem se divit:cheer:, že už na něčem podobném pracuješ:)

    #542
    Sumo
    Správce

    S dovolenim presunuto do “Technika”
    B) Tak vidis! Predbehl jsem te! :laugh:

    Uz je to skoro hotove (viz clanek zde zatim pouze pro registrovane;)). Teda aspon ta spinava prace… Zbyva neutralizovat a…… Chtel bych docilit mechoveho porostu v mistech, kde je ten substrat… Ale nevim nevim… Kdyz to tam dam hned, tak to urcite krabi rozhazi… Chtelo by to druhe aqua, kde by to chvili stalo a uchytilo se to… :dry:

    Co se tyce toho, zda-li to bude plavat… :huh:
    Vrstva pisku neni zase tak velka, aby to zatizila… Mam to tak, ze je to az pod kryt a uvnitr je schvalne prostor pro nasypani sterku s rostlinami. Pocitam s tim, ze i nejaky vetsi kamen tam bude lezet… ;) No sam jsem zvedav! Co mam ted tu predni cast, tak ta bohuzel ma tendenci “lezt” nahoru…
    Uvidime… :blush:

    #544
    BigO.Henry
    Člen

    To jsem zvědav jak ti to dopadne s tím mechem, ale jestli jsou ti tvoji krabíci jak moji, tak všechno zelený zvyklidujou:P

    Už jsem začal tvarovat, když tak se můžes podívat sem: http://rybicky.net/nadrze/3520
    Budu postupně přidávat fotky a komentáře… To zatížení udělám tak, že vydlabu díru na určitý kámen a přilepim ho na silikon, pak až budu lepit písek, tak lepidlo namažu kolem…Takhle to splní dvě funkce, nebude to plavat a když tam budou ty kameny tak to nebude tak jednotvárné. Ještě jsem přemýšlel na 2 barvách písku, ale nevím jestli to risknu. Možná by nebylo špatný udělat první vrstvu jednou barvou a druhou vrstvu jinou barvou. Pak by místy prosvítala ta první…No, ještě uvidím…

    #545
    BigO.Henry
    Člen

    To jsem zvědav jak ti to dopadne s tím mechem, ale jestli jsou ti tvoji krabíci jak moji, tak všechno zelený zvyklidujou:P

    Už jsem začal tvarovat, když tak se můžes podívat sem: http://rybicky.net/nadrze/3520
    Budu postupně přidávat fotky a komentáře… To zatížení udělám tak, že vydlabu díru na určitý kámen a přilepim ho na silikon, pak až budu lepit písek, tak lepidlo namažu kolem…Takhle to splní dvě funkce, nebude to plavat a když tam budou ty kameny tak to nebude tak jednotvárné. Ještě jsem přemýšlel na 2 barvách písku, ale nevím jestli to risknu. Možná by nebylo špatný udělat první vrstvu jednou barvou a druhou vrstvu jinou barvou. Pak by místy prosvítala ta první…No, ještě uvidím…

    Ještě jsem se chtěl zeptat, je lepší ty dvě vrstvy písku přetřít lepidlem?? Protože koukám u první přestavby jsi to přetřel ale u druhé už ne…

    #548
    BigO.Henry
    Člen

    Ještě jsem se chtěl zeptat, je lepší ty dvě vrstvy písku přetřít lepidlem?? Protože koukám u první přestavby jsi to přetřel ale u druhé už ne…

    #549
    Sumo
    Správce

    No – správný postřeh!
    Upřímně řečeno – zkouším… ;)

    U první verze je i druhá vrstva písku vlastně “zakrytá” či “přelakovaná”…
    Voda po ní pěkně stéká, hlen se sice usazuje, ale dobře se to dá očistit (i když jsem to ještě nedělal)…

    Ve druhé verzi nechávám druhou vrstvu již bez nátěru… Proč?
    Písek je světlejší (i když voda ho stejně namočí a ztmavne), bude se hůř čistit, ale to by mi vadit nemělo, protože můj cíl je stejně nechat to obrůst mechem a dalším. A krabům se bude lépe šplhat! ;)

    Takže… Tak…

    #561
    BigO.Henry
    Člen

    Tak sumo, už mám hotovo:) Teda krom rostlin, ty budu muset ještě nějaké obstarat… Mužeš se podívat sem: http://rybicky.net/nadrze/3520

    #562
    Sumo
    Správce

    No vida! Dobreee!!! 😆
    A delalo se to dobre, ze??? ;)

    No ja uz mam take hotovo… Akorat ted to chce tak den volna, abych ty me dva zlobidla vystehoval a pak to tam vse dopasoval…. Uvidim…. Mozna i zitra… ;)

    A hlavne jsem zacal mit obavy, zda-li se mi to tam vejde… Ono je fakticky potreba pocitat s tim, ze ta pryskyrice s piskem zvetsi rozmery i o 5-8mm :dry: .
    No snad pak budu moci napsat vetu jako ty “tak prece jsem to tam dostal… ;)
    :silly:

    #563
    BigO.Henry
    Člen

    Jsem zvedav jak se ti to povedlo…:cheer: Mno můžu říct, že na první pokus a sám jsem to tam nedostal:laugh: Musel jsem si zavolat o pomoc:silly: Na délku to tam je opravdu tip top, obě strany se dotýkají skla;) Při výměně vody udělám ještě drobné úpravy…Každopádně musim sehnat nějaké rostliny, dokoupim ještě jednoho krunýřovce a asi 4-6 dalších rybiček:P Akorát začínám mít trošku obavy, voda se mi po 24hodinách v akvárku trochu zakalila:ohmy: Doufám že to ráno nebude víc…

    Teď trochu mimo mísu…:D
    Dnes jsem se rozhodl, že si tak za měsíc začnu zařizovat akvárko pro krevetky B) o rozměrech 50x40x30. Je to taky fakt zajímavý živočich a lehce se rozmnožuje, tak když jich pak budu mit hodně, tak bych mohl zkusit nejaky šoupnout ke krabíkům:silly:

    #564
    Sumo
    Správce

    No ja to vsechno pak nalozil do vany s vodou a proplachl! A pak jeste jednou do roztoku s octem! Cim jsi lepil? Jen Epoxyd? Musi se to neutralizovat! :unsure: Videl jsem tam vzadu u hadicky nejake lepidlo! Tak bacha! :ohmy:

    Jooo krevetky… Taky jsem na ne myslel… Taky jsem cetl, jak se ty obycejne rychle mnozi… Jako potrava by to bylo idealni! ;) Ja uz ale nemam misto na dalsi akvarko… Ja si totiz zaridil jedno mensi (asi 30x20x25) s jednou hezkou modrou bojovnici… Takze na krevetky neni misto… Mozna nekdy… :blush:

    #565
    BigO.Henry
    Člen

    Na lepeni pisku jsem pouzil normalne Epoxy 1200, a potom na dotmeleni vetsich mezer a prichyceni hadice a zateze sklenarskej silikon, ale ten mi pak dosel tak jsem pouzil bilej akrylat… Pred chvilkou jsem pro jistotu vymenil vetsinu vody.

    Taky jsem to osprchoval, mel namocene ve vode s octem (asi pul dne), pak zase osprchoval a pak asi dalsich pul dne jen v teple vode. Jenze jestli to neco poustelo to clovek ve vane neuvidi:dry: No uvidim zitra. Ale asi jeste napisu maila na nejakou firmu co vyrabi akrylaty co se stane kdyz je trvale pod vodou…

    #566
    Sumo
    Správce

    Mno – nekde jsem cetl, ze sklenarsky silikon neni to, co akvaristicky!
    Durazne je doporucovan akvaristicky!!! :huh: A pak neutralizovat… :unsure:
    Ani tzv. sanitarni pry neni vhodny!!! :dry:
    O akrylatu nic nevim…

    #567
    BigO.Henry
    Člen

    U silikonu to je jedno, protoze kdyz to stvrdne je to guma…I ten akrylat jsem koukal na net a vsude je napsano vode odolny, je to vlastne stejny jako silikon akorat ze na tom drzi malba.

    Asi bude chvilku trvat nez se to ustali, jedovaty to nebude, protoze rybicky jsou v poradku…

    #568
    BigO.Henry
    Člen

    Rano jsem si privstal kvuli akvarku, abych zjistil jak to vypada. Voda byla podle ocekavani zase zakalena. Tak jsem to cele vyndal odnesl ven a tam jsem to zjistil. Akrylat se zdal na prvni pohled vyschly, ale kdyz jsem do nej dloubl nožem, tak byl pod stvrdlou vrstvou meky jako kdybych ho tam dal pred chvilkou. Vsechen akrylat jsem vydloubal a asi 5 minut vystrikaval hadici. Nechal uschnout, pak jsem odrezal jeste kus polysterenu spolu se zatezema a trochu opatalal silikonem. Ted to schne, pak to jeste nalozim do vany na neutralizovani a bude to…;)

    #569
    Sumo
    Správce

    POZOR!!! Tady nejde o odolnost vuci vode!!!!!!! :(
    Tady jde o hlavne o zdravotni nezavadnost!!!!!!! :ohmy:
    Jak jsem jiz psal – ani sanitarni silicon na kterem pisou “zdravotne nezavadny” se udajne NESMI pouzit na akvaria a teraria!!! :dry:
    Musi byt vzdy “Akvyristicky silicon”!!! :blink:

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 17)
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.