IMG_9762_forWeb.jpg

Velká přestavba akvaterária č. II

watch full movie Maigret’s Night at the Crossroads 2017

Výroba vnitřní části

Základem všeho je nyní tvrzený polystyren. Už žádné sklo, žádná návštěva sklenářství, žádné lepení akvária… To je myslím si výhoda. Ono totiž to lepení skel – no nic moc…
Pokud bych měl nyní popsat seznam potřebných věcí, tak pak by to vypadalo asi takhle:

Nakoupený materiál: množství cena
tabule polystyrenu tl. 30mm 2 kus 66,-
akvaristické silikonové lepidlo černé 1 kus 150,-
dvousložkové lepidlo Epoxy 1200 1 kus (800g) 350,-
vhodná hadice ? 12mm cca 0,5 m 20,-
vhodná trubka z PVC ? 12mm cca 1 m

6,-

kokosový substrát 1 kus 39,-
kostka 10×10 bioaktivu 1 kus 45,-

Dále jsem potřeboval jemný, přesívaný a vypraný písek, který jsem nekupoval, ale dovezl z dovolené ;), čerpadlo z původního filtru. Neuvádím zde topítko, říční štěrk či dokonce akvárium – to jsou věci, které už snad máte, takže … B)
Nesmím zapomenout na dva druhy mechu, které jsem získal v místním „lesíku“! Ty jsem měl doma asi 2 měsíce a různě jsem je proplachoval a rosil, aby přežily. ????

Mám-li uvést i potřebné nářadí, pak:
tužka, papír, měřítko, ostrý nůž, trafopájka, menší štětec, staré noviny a igelit (abych něco neumazal, nepolepil, neponičil;) ). Dále pak vrtačka s vrtáky 2.5, 3.2 a 5mm a lepicí pistole.

Jak jsem se již zmínil – základem všeho je polystyren, resp. polystyrenové desky tl. alespoň 30mm. Čím tlustší, tím lepší, protože není třeba tolik lepit.
To, jak si vše navrhnete, rozmístíte a slepíte je pouze a jen na Vás! Já jen doporučím lepit akvaristickým silikonovým lepidlem o kterém je všeobecně známo, že není pro takovéto živočichy nijak škodlivé.
IMG_9693_forWeb.jpg
IMG_9695_forWeb.jpg Když bylo vše slepeno tak, jak jsem si představoval, tak přišla na řadu opět trafopájka. Někomu se může lépe tvarovat s ostrým nožem, ale pro mne osobně je pajka to nej… Udělá to doma sice více „smradu“, ale menší nepořádek! A to je někdy dost důležité… ????
Jak je vidět na fotce – na pájce je s udělané „očko“ jakoby kosočtvercového tvaru a opět je to na Vás. Doporučuji vyzkoušet na kusu polystyrenu a rozhodnout se, jaký tvar pozadí a souše se Vám bude líbit…
Na této fotce je již vidět vyřezaný, slepený a vytvarovaný „polotovar“ vnitřní části.
Co k tomuto dodat…
IMG_9700_forWeb.jpg
IMG_9701_forWeb.jpg … dodat lze jen to, že zkušenosti ukázly, že je mít potřeba přístup k čerpadlu a samozřejmě i filtrační kostce.
No a jak je vidět zde, já to udělal tak, že část za kterou je čerpadlo je odnimatelná. Drží to u sebe tak, že v té stabilní části jsou tři zastrouhané špejle, na které je odnimatelný díl shora „napíchnut. Drží to uspokojivě… IMG_9703_forWeb.jpg
IMG_9712_forWeb.jpg Tak a tady je to už po prvním nátěru Epoxydovou pryskyřicí a první vrstvě písku…
No a zde už po druhém nátěru a druhé vrstvě písku… IMG_9715_forWeb.jpg
IMG_9724_forWeb.jpg Zde vše složeno „do kupy“ a připravená již navrtaná PVC trubka, která bude po pozadí rozvádět vodu. Ty díry jsou o průměru 3mm a čas ukáže, zda-li to bude stačit.
Detail trubky s dírkami, kterou jsem se rozhodl také natřít epoxydem a udělat alespoň jednu vrstvu písku. Potom jsem pro jistotu vzal ještě jednou vrtačku a dírky znovu projel, aby se nevyskytla nějaká nepředvídatelná situace… ???? IMG_9725_forWeb.jpg
IMG_9728_forWeb.jpg Po tom, co jsem skončil s Epoxydem a pískem, přišel na řadu tentokrát kokosový substrát a akvaristický silicon. Na hranách, které bych si přál mít porostlé mechem, jsem po kouskách nanášel silicon a na něj jsem namačkával rozmixovaný kokosový substrát koupený v chovatelských potřebách. Po kouskách proto, že silicon dost rychle tuhne…
Tramtadadaaa!!! A je to hotovo… Kompletně sestavená vnitřní část budoucího akvária, terária, akvaterária, paludária či jak to vlastně nazvat… ????

Teď už jen vhodný den D, kdy budu moci toto monstrum vložit do akvárka… ????IMG_9730_forWeb.jpg

3 komentáře u „Velká přestavba akvaterária č. II“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..