Začátek svlékání

Svlékání kraba

Svlékání kraba je velice důležitou (a také určitě zvláštní) procedurou v jeho životě a je potřeba o něm něco vědět a být na něj svým způsobem připraven. Zkusím zde nyní o tomto procesu něco napsat. Někteří totiž tuto událost podceňují, což není dobré…  

Krab suchozemský (a myslím si, že nejen ten) provádí svou svlékací proceduru výhradně ve vodě!
Interval svlékání se různí a je závislý hlavně na stáří kraba a samozřejmě i na druhu a výživě. Mladší krabi se svlékají častěji, než krabi starší a onen interval se může pohybovat od 3 týdnů do jednoho roku.

Krab před tímto obvykle může, ale nemusí vůbec nic jíst! (I můj první krab Klepetko vždy před svlékáním minimálně 14 dní vůbec nic nejedl.) Krab je také v tuto dobu velice málo aktivní a většinu času tráví ve skrýši na souši, kde se jakoby suší. Do vody vchází minimálně a když už tam vleze, tak filtruje vodu a vypouští bublinky. Pokud nemá žádnou skrýš, tak se ještě nějakou snaží z kamínku udělat. U některých krabů lze i pozorovat větší zabarvení nohou do modra a těsně před svlékáním lze i zahlédnout praskliny po stranách krunýře.

Začátek svlékáníSamotný proces svlékání trvá opět různě – někdy pouhých 30 minut, jindy několik hodin (celou noc). V jisté literatuře jsem se dokonce dočetl o svlékání, které trvalo skoro 30 dní! 😮 Obvykle se toto odehrává v noci, ale pokud se náhodou stane, že by jste mohli být svědky této události, tak upozorňuji na maximální klid a neuškodí ani zakrytí akvaterária nějakou clonou.

Svlečený krabPo svléknutí má krab výrazně tmavší barvy (skoro až černou) a působí velmi zajímavě! Vypadá jako by byl sametový a mi osobně někdy připadaly jeho nohy a klepeta i částečně průhledné. Po svléknutí je krab nejvíce zranitelný, protože jeho krunýř, klepeta i nožičky jsou velice měkké. Kraba se nesmíme nikdy snažit přenášet a nebo z jakéhokoliv důvodu přemísťovat! Ani dotýkat! Je třeba mu dopřát soukromí a vůbec ho nerušit, jinak může dojít k nejhoršímu! 🙁

Svlečený krunýř v žádném případě z akvaterária neodstraňujte! Někteří si jej hned schovávají jako nějakou trofej… CHYBA! Starý krunýř musí v akvateráriu zůstat několik dní, protože na druhý či třetí den (až se krab vzpamatuje) jej začne pojídat! Je to pro něj ten nejlepší zdroj vitamínů a zcela určitě sní horní část krunýře a možná i části nožiček. Teprve až uvidíme, že si jej tak po třech či čtyřech dnech nevšímá, tak jej můžeme vyndat a na památku si schovat třeba klepeta, které obvykle zůstanou nedotčené.
Výjimkou je samozřejmě případ, kdy svlékání nedopadne moc dobře a krab přijde o nějakou tu končetinu či klepeto. 🙁 To je pak potřeba krunýř raději ten samý den opatrně vyndat, protože odpadlé končetiny se začnou rozkládat a kazit vodu, kterou my teď nesmíme kvůli klidu kraba měnit! Já osobně to dělám tak, že svlečku opatrně vyndám a vizuálně zjistím, která nožička či klepeto zůstalo v krunýři. Tyto od svlečky oddělím a vyhodím, no a zbytek svlečky vrátím zpět do akvaterária.

Svlečka shora Svlečka zespod

Svlékání je také období, kdy můžeme čekat regeneraci dříve ztracených končetin. Není sice úplným pravidlem, že když krab nemá nohu, tak že po příštím svléknutí bude mít novou, ale stává se, že po tom dalším jí už má určitě.
Znovu upozorňuji, že je třeba krabovi dopřát klid a nerušit jej. On sám pozná, kdy již není tak zranitelný a začne se nám sám předvádět a to je taky čas, kdy začne opět jíst a to více než před tím. 😉

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..