Jak jsem začínal

O chovu kraba jsem se již zmínil v obecném popisu. Nyní se zkusím více rozepsat a popíšu co jsem kde zjístil a jak to dělám já s mým krabem. 😉

Třeba se budu opakovat, ale jak všichni víme – “opakování je matkou moudrosti” (nebo jak se to říka)… 😉

teď budu popisovat to, jak se bydlí Klepetkovi…

I když je pro kraba vhodné akvaterárium větších rozměrů (např. 110x50x30cm), já se podle tohoto neřídil, protože jsme takové informace ještě neměl. Dnes už vím, že větší by bylo lepší.. :-(. O poměru souše a vody 2:1 jsem již ale věděl. I když někteří toto řeší nějakou miskou s vodou, já se rozhodl o plný komfort. 😉

Souš by měl tvořit písečný násep z hrubšího písku a jelikož tento druh kraba má potřebu pořad někam lézt a šplhat, je třeba akvaterárium vybavit kameny a nějakými větvemi či kořeny, které milují. Je to plachý tvor a potřebuje připravit i několik úkrytů! Ty pak využije při svlékání krunýře o kterém bude zmínka dále. Teplota vody okolo 24-28°C udržována topítkem a na souši ohřev např. žárovkou 25W. Pro dobrou stavbu krunýře je zapotřebí působení UV zářivky a dodávaní vápníku.
Je nutné dodržovat cyklus dne!

AkváriumTakže moje či vlastně Klepetkovo “akvaterárium” je vybudováno z akvarijního setu Pacific 54l (jeho foto je vlastně použito tady na všech stránkách… 😉 ).
Koupil jsem jej v OBI a jeho rozměry jsou 60x30x30. V příslušenství byl kryt s UV zářivkou, čerpadlo do filtru, filtrační kostka z molitanu a ještě něčeho(?), topítko a tapeta na pozadí, kterou jsem stejně nepoužil, protože byla moc “akvarijní”… Koupil jsem jinou.
Filtr byl vyroben z plastového výlisku přilepeného na zadní straně akvária a tvořil tři přepadové komory. To se mi absolutně nelíbilo, protože by takto neměl člověk z tapety v pozadí vlastně nic. Nechápu, kdo to vymyslel :(… Zároveň jsem si říkal (možná nemám pravdu!), že takovýto filtr musí být lepší, než klasický ponorný, protože je ten bordel mimo obyvatele akvárka. No a jelikož to rozměrově vycházelo, odlepil jsem jej a přilepil na boční stranu. Zároveň jsem snížil úroveň hladiny přepadu z první komory do druhé na 10cm, protože Klepetko přece nebude mít 28cm vody!

Dále jsem použil 3 pytle bílých dekoračních kamínku 4-7mm, koupil(!) dva větší šutry a malý kořen. Manželka koupila kokos, vyřízla v něm díru, vykuchala a připravila tak pro kraba skvělý domeček… Vše jsem nechal asi týden pořádně vymáchat ve vodě a denně různě promíchával a pral a… Prostě ať je to vše čisté… Ale furt toho bylo nějak málo… Sháněl jsem tedy jiné větší šutry, abych tu třetinu vody oddělil od toho štěrku. Řeknu Vám – sehnat nějaké pěkné kameny… Ve městě… To Vám je dřina! Ale podařilo se… Koupil jsem… 🙁 Nastrkal jsem to tam všechno kromě topítka (protože v našem obýváku bývá někdy i 35°C) a napustil… Filtr filtroval, voda se točila, nebylo co řešit.
Přiznám se, že Ph vody (mezi 6-8) nijak nekontroluji a budu muset zjistit, jak na to.

Akvárium Další den jsem nastěhoval Klepetko do nádrže a čekal, co se bude dít… No nejvíce se mu samozřejmě líbilo koupání a hned po něm kokos. Ten hrál velmi významnou roli ještě během krmení.Takže jen co to dam do hromady, zveřejním fotky ve fotogalerii, kde můžete vidět, jak to všechno bylo a je. Jo a abych nezapomněl – Klepetko sleduje ve dne v noci web kamera! Takže pokud se časově trefíte do doby, kdy se svítí, můžete vidět vše On-line! V noci je hold tma… 🙁

Akvárium

Chce-li se podívat, jak se vyvíjelo a různě přestavovalo mé, vlastně Klepetkovo akvárko, následujte zde.


Podíváme-li se po netu “jak to dělají jiní” tak zjistíme, že velice obdobně…

Někteří dokonce společně s kraby mají v nádrži i dvě-tři rybičky a daří se jim dobře. No že bych to zkusil taky? ;-p

Taky už mě napadlo, že bych dal do nádrže jemnější písek… Nedokážu si však představit, jak by se to čistilo a co by Klepetko v takovémto prostředí vyváděl. Myslím tím to, že teď kamínky různě přemisťuje, kope si úkryty apod..

No a další užitečné počteníčko můžete najít na stránkách v odkazech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..